Njerëzit që jetuan mbi 100 vjet, këto ushqime i kishin pjesë të dietës së tyre

schedule09:47 - 23 Shkurt, 2021

schedule 09:47 - 23 Shkurt, 2021

Njerëzit të cilët kanë jetuar 100 vjet dhe më shumë, shpesh pyeten për dietat që kanë ndjekur. Normalisht ne presim përgjigje që përfshijnë fruta, perime ose thjesht një dietë të ekuilibruar në përgjithësi. Sidoqoftë, ka disa njerëz, përgjigjet e të cilëve mund të jenë më pak specifike, dhe nganjëherë, edhe të pazakonta.

Më poshtë abcnews.al do ju tregojë se kush janë këto ushqime që kanë konsumuar njerëzit që kanë jetuar më shumë se 100 vjet.

Proshutë

Susannah Mushatt Jones jetoi deri në moshë 116-vjeçare. Ajo tregoi se çdo ditë kishte ngrënë 4 feta proshutë, vezë dhe trahana. Sipas mbesës së saj, Susannah njdonjëherë merrte një dietë proshutë e fuste në një letër kuzhine dhe e hante më vonë. Sigurisht, fakti që ajo flinte 10 orë në ditë mund të ketë kontribuar në jetëgjatësinë e saj.

Vezë të papërpunuara

Emma Morano, e cila jetoi 117 vjet, ndiqte një dietë të pazakontë që në adoleshencën e saj. Për më shumë se 90 vjet të jetës së saj, ajo kishte përfshirë në ditë vezët. Emma hante tre në ditë, 2 prej të cilave gjithmonë papërpunuar. Ajo gjithashtu konsumonte shumë biskotat, sidomos mafishet, informon abcnews.al.

Çokollata

Jeanne Calment, i cili jetoi 122 vjet, kishte një mënyrë jetese aktive. Ajo ka ngarë biçikletën deri në moshën 100-vjeçare. Jo vetëm kjo, por çdo ditë hante çokollata. Jeanne hante rreth 900 gram në javë.

Patatina

Matilda Curcia arriti 101 vjeç me një element kryesor të pazakontë në dietën e saj. Intervistat zbuluan se përveç rutinës së saj të përditshme të ushtrimeve, ajo gjithashtu kishte ngrënë 3 pako patatina çdo natë, informon abcnews.al.

Sushi

Duke jetuar për 117 vjet, Misao Okawa besonte  se dy faktorët kryesorë që i kontribuuan jetës së saj ishin gjumi dhe sushi.

Harengë

Hendrikje van Andel-Schipper, e njohur si Hennie, ia atribuoi jetëgjatësinë e saj ngrënies së harengës së kripur të papërpunuar dhe pirjes së lëngut të portokallit. Ajo jetoi deri në 115 vjeç, informon abcnews.al.

Pulë e skuqur dhe akullore

Për Gertrude Baines, e cila jetoi deri në moshën 115 vjeç, proshuta nuk ishte e mjaftueshme. Dieta e saj e qëndrueshme përfshinte edhe pulë të skuqur dhe akullore. Sipas stafit në shtëpinë e pleqve, Baines ishte një grua modeste, e cila gjithashtu pëlqente të shihte Jerry Springer Show.

Pijet e gazuara dietike

Theresa Rowley shijon çdo ditë një kanaçe Diet Coke. Sigurisht, nuk mund të themi se ajo e ka pirë tërë jetën e saj, pasi Rowley lindi në 1914, 68 vjet para se të shitej pija në të vërtetë. “E pi sepse më pëlqen”, tha ajo në një intervistë kur ishte 104 vjeç./e.b-abcnews.al