Një vit nga masakra në Bucha

schedule08:32 - 31 Mars, 2023

schedule 08:32 - 31 Mars, 2023

Bucha u bë sinonim i brutalitetit rus pasi tërheqjes ushtarake marsin e kaluar, pas zbulimit të rrugëve të mbushura me trupa civilë. Autoritetet ukrainase vlerësuan numrin e viktimave civile në zonat e rajonit të Kievit të çliruara nga forcat ruse në 1,137, përfshirë 461 të vrarë vetëm në Bucha.

Hetuesit ndërkombëtarë po mbledhin prova në Bucha dhe në vende të tjera ku Ukraina thotë se trupat ruse kryen mizori të shumta në pushtimin e tyre që filloi më 24 shkurt 2022. Moska i ka mohuar akuzat.

Forcat ruse braktisën sulmin e tyre ndaj Kievit një muaj pas luftës, duke u tërhequr nga Bucha në veri dhe zona të tjera.

Luftimet vazhdojnë në lindje dhe jug.

“Sot Bucha është plot jetë. Plagët e luftës janë kudo në të gjithë qytetin, ku disa ndërtesa të larta mbeten të dëmtuara dhe një kantier është plot me makina dhe automjete ushtarake të shkatërruara gjatë luftimeve të vitit të kaluar.

Gardhet përgjatë rrugës Yablunska, ku u vranë dhjetëra banorë, janë ende të mbushura me vrima plumbash,” tha Zelensky.

/abcnews.al