Një vit më parë shkaktoi katastrofë, autoritetet kapën 20 tonë nitrat amoniumi në Liban

schedule08:23 - 19 Shtator, 2021

schedule 08:23 - 19 Shtator, 2021

Autoritetet libaneze kapën 20 tonë nitrat amoniumi, i njëjti kimikat që shkaktoi shpërthimin vdekjeprurës katastrofik në portin e Bejrutit një vit më parë, njoftoi agjencia kombëtare e lajmeve e vendit (ANI).

Nitrati i amonit është një pluhur i bardhë, pa erë, i përdorur si pleh, por edhe si përbërës në eksploziv.

Shpërthimi më 4 gusht 2020 në portin e Bejrutit vrau 214 njerëz dhe plagosi më shumë se 6.500. Autoritetet pranuan se sasi të mëdha të nitratit të amonit u ruajtën në një magazinë në port pa marrë masat e duhura të sigurisë.

Sipas ANI, forcat e sigurisë kontrolluan një depo plehrash në Luginën Bekaa të Premten dhe gjetën 20 ton lëndë të rrezikshme në një kamion. Ngarkesa u transportua “në një vend të sigurt”.

Pjesa më e madhe e Luginës Bekaa konsiderohet një bastion i Hezbollahut shiit, lëvizjes më të fuqishme të armatosur të Libanit.

Ministri i Brendshëm Bassam Maulaëi shkoi në Bekaa dhe u bëri thirrje forcave të sigurisë të bëjnë një kontroll të plotë të zonës.

“Ne duhet të bëjmë çmos për t’i transportuar këto substanca në një vend të sigurt, larg diellit dhe nxehtësisë”, për të shmangur “një katastrofë,” tha ai.

Një zyrtar në kompaninë që zotëron ngarkesën tha se duhej të përdorej si pleh.

“Një punonjës informoi autoritetet kompetente për nitratin e amonit (në magazinë).

“Ne kemi punuar në industrinë e plehrave dhe ushqimit për 40 vjet,” shpjegoi ai. /abcnews.al/