Një tjetër humbje për liderin rus, gjenerali i lartë vritet në fushëbetejë

schedule16:50 - 7 Shkurt, 2023

schedule 16:50 - 7 Shkurt, 2023

Lideri rus, Vladimir Putin ka humbur një tjetër gjeneral në luftën në Ukrainë. Gjeneral-majori Dmitry Ulyanov, 44 vjeç, ishte rikthyer në shërbimin aktiv pasi doli në pension si komandant në pushtimin e paligjshëm ukrainas të Rusisë. Ai vdiq në një betejë me armë zjarri kur u sulmua nga një grup sabotues ukrainas këtë javë.

Më parë Ulyanov ishte një parashutist i lartë, komandant i Divizionit elitar të 98-të të Gardës Ajrore. Ai shkoi në luftën aktuale duke komanduar një regjiment këmbësorësh të mobilizuar të motorizuar nga Tatarstani.

Putini ka humbur të paktën dhjetë komandantë të tillë të lartë. Ulyanov më parë kishte shërbyer si Shef i Shtabit të Divizionit të 7-të Ajror, komandant i regjimentit të artilerisë 1141 dhe komandant i Divizionit të 98-të Ajror, thonë burime të hapura. Ai është komandanti i parë i rangut të lartë që vritet për shumë muaj.