Një pije e bërë nga ky frut zvogëlon dëshirën për ëmbëlsira dhe redukton oreksin

schedule20:40 - 28 Shtator, 2022

schedule 20:40 - 28 Shtator, 2022

Dieta e ananasit, e njohur edhe si “dieta seksi e ananasit”, u krijua nga një psikolog danez i quajtur Sten Hegeler. Në vitin 1970, Hegeler dhe gruaja e tij Inge botuan librin “Dieta seksuale e ananasit”. Dieta premtoi se do t’i ndihmonte njerëzit të humbnin peshë dhe të përmirësonin aspekte të tjera të shëndetit, siç është vitaliteti seksual.

Pse pikërisht ananasi, përveç kaq shumë frutave të tjera që konsiderohen se kanë një efekt magjik në humbjen e peshës?

Për një gjë, ananasi do të frenojë dhëmbin tuaj të ëmbël me ëmbëlsinë e tij artificiale pa ëmbëlsues dhe do t’ju shpërqendrojë nga krofoli i mbuluar me çokollatë. Dhe së dyti, është vërtetuar se ka një efekt shumë efektiv në humbjen e peshës.

Ananasi përmban shumë pak kalori, një fetë ka 42 kalori. Është freskues dhe ka shumë ujë në të, që do të thotë se kontribuon në hidratimin tuaj dhe redukton ndjenjën e urisë. Ka një përmbajtje të ulët karbohidratesh dhe ju e dini që ushqimi me përqindje të ulët karbohidratesh çon në humbje peshe.

Ananasi është gjithashtu zgjidhja më e mirë për dispepsi, pasi ndihmon në tretjen dhe përthithjen e lëndëve ushqyese. Në të njëjtën kohë, është një burim i mirë i fibrave, që do të thotë se falë saj do të ndiheni më të ngopur për më gjatë. Ananasi përmban enzimën bromelain, e cila ndihmon në djegien e yndyrës totale të trupit, veçanërisht duke synuar zonën e barkut.

Çaj i ftohtë ananasi

Për të përgatitur një çaj të shkëlqyer ananasi të ftohtë, do t’ju duhet:

  • Dy gota ujë
  • Një filxhan me lëng ananasi të saposhtrydhur
  • Tre qese çaji (nenexhik, çaj jeshil)
  • Gjysmë filxhani lëng limoni

Lëreni ujin të ziejë dhe vendosni qeskat e çajit në të. Lëreni të mbuluar për rreth 10 minuta. Më pas shtoni lëngun e ananasit dhe përzieni mirë. E vendosim në frigorifer të ftohet dhe në fund i shtojmë lëngun e limonit përpara se ta servirim./abcnews.al