Një mëngjes me peshkatarët në Gjirin e Lalzit: Orët e gjata në det dhe vështirësitë për të mbajtur familjen

schedule22:29 - 4 Gusht, 2020

schedule 22:29 - 4 Gusht, 2020

“Edicioni Veror 2020” sjell momente të peshkimit dhe vështirësitë që hasin peshkatarët. Gazetarja Malvina Duraku ka udhëtuar në fshatin Shetaj për të sjellë procesin e peshkimit. Peshkatarët fillimisht takohen rreth orës 07:00 të mëngjesit për tu nisur më pas së bashku pranë brigjeve të Kepit të Rodonit.

Ata tregojnë se peshkojnë çdo ditë, qëndrojnë në det rreth 8 orë, ndërsa shprehen se nuk ka pasur shumë pak turistë. Po ashtu shprehen se është ulur tregtia e peshkut.

 

Po ashtu ata treguan se problematikë mbeten ujërat e zeza.

Për më tepër ju ftojmë të ndiqni videon: