Nis hetimi pasuror për tre gjyqtarët që dhanë vendimin për Dritan Dajtin

schedule17:17 - 26 Shkurt, 2019

schedule 17:17 - 26 Shkurt, 2019

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka nisur hetimin pasuror për Petrit Aliaj, Skënder Damini dhe Aleks Nikollin.

Tre gjyqtarët që vendosën, pro kërkesës për gjykim të shkurtuar për Dritan Dajtin. Prokuroria  po  hetohen  pasurin e gjyqtareve  , të cilët janë të dyshuar për korrupsion. Hetuesit  u kanë nisur shkresa zyrtare për informacion të gjitha bankave dhe institucioneve per pasurine e tyre dhe familjarëve të tyre.

Dajti është shpallur fajtor për vrasjen e 4 policëve në vitin 2009, por pas përfitimit të gjykimit të shkurtuar ai u dënua përfundimisht me 25 vite burg.

Pas dyshimeve per korrupsion 10 ditë më parë parë banesat e tre gjyqtareve u kontrolluan ku vetem në banesën e gjyqtarit të Apelit Vlorë, Skënder Damini, në Farkë të Tiranës, u gjetën 17 000 euro që u sekuestruan nga policia, por vete gjyqtari ka pretenduar se janë të djalit. /abcnews.al