Niko Peleshi: Bizneset të tërheqin prodhimet jashtë standarteve

schedule19:10 - 21 Shkurt, 2018

schedule 19:10 - 21 Shkurt, 2018

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi ka zhvilluar një takim me sipërmarrësit, dhe operatorët që kryejnë aktivitetin e tyre në fushën e industrisë së mishit dhe të përpunimit të qumështit.

Takimi është organizuar në kuadër të iniciativës të marrë nga Autoriteti Kombëtar i Ushqimit me qëllim sensibilizimin dhe inspektimin e këtyre bizneseve.

Peleshi i ka bërë thirrje bizneseve që tërhiqni nga raftet e supermarketeve të gjitha prodhimet që janë jashtë standardeve të lejuara. Nga ana tjetër ai tha se bizneset duhet të plotësojnë formularin, i cili ka për qëllim rritjen e standarit të sigurisë ushqimore dhe uljen e gjobave ndaj këtyre bizneseve./abcnews.al