Nga lamtumira te Interi te zbritja në karrierë, Special One mes shkëlqimit dhe dështimit

schedule20:01 - 3 Dhjetor, 2021

schedule 20:01 - 3 Dhjetor, 2021

FILLIMET

Nata e 22 majit 2010, me Kupën e Kampionëve të ngritur në Bernabeu dhe lamtumirën e menjëhershme, përfaqësoi kulmin e karrierës së Mourinhos. Nisur nga titulli Evropian me Porton në 2004 dhe testuar në Angli, me Chelsea: Premier League fitoi për dy vjet radhazi (2004-05 dhe 2005-06), përkatësisht me 95 dhe 91 pikë. Pengimi i parë u hoq në shtator 2007, por lavdia do të ishte afër: nga viti 2008 deri në 2010, Special One fitoi gjithçka me Interin, duke u konfirmuar si një nga trajnerët më të mirë në botë, raporton La Gazzete dello Sport.

PAS INTER…

Që atëherë, tetë trofe mbërritën të cilit i mbaruan kupat në 2013-14, 2015-16 (viti kur u largua nga Chelsea në dhjetor) dhe nga viti 2017 e deri më sot. Tre tituj të rëndësishëm: La Liga në 2011/12 në stolin e Real Madridit, Premier League e fituar me Chelsean në 2014/15 dhe Europa League në Manchester United në 2016-17. Kupat që megjithatë kanë lënë diçka pezull në ajër, i kanë pasuruar vitrinat por nuk i kanë mbushur. Florentino Perez u fokusua te Mourinho për të triumfuar në Champions League, por duhej të priste ardhjen e Carlo Ancelottit: tre eliminime radhazi në gjysmëfinale për Realin e Special One.

NË ANGLI

Në tre vitet e Chelsea erdhi një Premier League dhe një Kupë e Ligës, para lamtumirës në dhjetor 2015. Më pas thirrja nga Man United, në kërkim të stabilitetit pas lamtumirës së Sir Alex Ferguson në 2013: Në vitin e tij të parë, Jose fitoi tre trofe (Community Shield, League Cup dhe Europa League). Në kampionat, megjithatë, erdhi vetëm një vend i gjashtë, i ndjekur nga një i dyti në vitin pasardhës. Para shkarkimit në dhjetor 2018. Nga aventura me Tottenhamin, Mourinho doli pa trofe në dorë, me një vend të gjashtë dhe një shkarkim në prill të sezonit të dytë, kur Spurs ishin të shtatët në ligë.

DHE TANI?

Interi dhe Mourinho do të përballen për herë të parë pas asaj martese, të gjithë tituj dhe pasion. Një trajner më pak i suksesshëm, me një karrierë që – nga pikëpamja e titujve – filloi një rënie pas lotëve në supe të Materazzi-t. A do të jetë në gjendje Jose t’i rikthehet fitimit të një trofeu si trajner i Romës? “Roma është një projekt me të cilin synon të lërë trashëgimi për vitet në vijim. Ai synon të bëjë diçka të rëndësishme për klubin duke punuar në një projekt që është i qëndrueshëm. /abcnews.al/