Nga hero kombëtar, në “Uber driver”: Si Erdogan shkatërroi jetën e shqiptarit Sukur

13:58 | 13/01/202013:580

Legjenda e futbollit turk, Hakan Sukur, është duke jetuar një jetë të re. Ish-heroi kombëtar tashmë është një armik i presidentit Erdogan dhe është shpallur person ‘non grata’ në Turqi.

Gjithcka filloi në vitin 2011, kur Sukur vendosi ti bashkohej partisë AKP dhe që nga ajo ditë ai pati vetëm probleme me presidentin turk. Tashmë ish-kapiteni i kombëtares ndodhet në Washington, ku ka filluar një punë të re.

Hakan tani ka një punë që askush nuk do ta besojë, pasi ai tashmë punon si drejtues për Uber, pak a shumë si taksist. ”Erdogan mori gjithçka nga unë. Mori të drejtën për të jetuar, punuar dhe shprehur mendimin në vendin tim,” deklaron turku.

Ikona e Turqisë numëron 112 ndeshje me kombëtaren dhe plot 51 gola. Ishte Sukur që e udhëhoqi kombëtaren turke drejt vendit të tretë në Kupën e Botës në vitin 2002, dicka që nuk kishte ndodhur më parë. /abcnews.al

Kur bota ishte akoma në rregull, Hakan Sukur me fanellën e kombëtares turke

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono