Nga deti, minoriteti dhe integrimi, dalin detajet e bisedës gjatë darkës Rama-Mitsotakis

schedule22:52 - 15 Shtator, 2020

schedule 22:52 - 15 Shtator, 2020

Një darkë për nder të Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, me rastin e mbërritjes së tij në Athinë për të marrë pjesë në konferencën e organizuar nga “The Ekonomistit”, u mbajt sonte nga Kryeministri Kyriakos Mitsotakis.

Sipas burimeve qeveritare greke, gjatë darkës, të dy udhëheqësit diskutuan rrjedhën e marrëdhënieve dypalëshe, si dhe perspektivën evropiane të Shqipërisë, “të cilën Greqia e ka mbështetur me kalimin e kohës, gjithmonë duke respektuar kushtëzimin relativ të vendosur nga Këshilli Evropian”.

LEXO edhe: Të qeshur me “detin” në tryezë! Rama darkon me Mitsotakis: Marrëdhëniet drejt shkëlqimit

 

Të dy kryeministrat shprehën kënaqësinë e tyre për bashkëpunimin e tyre brenda NATO-s, ndërsa iu bë referencë e veçantë pranisë së Pakicës Kombëtare Greke në Shqipëri, e cila “duhet të jetë një urë miqësie dhe bashkëpunimi midis dy popujve”.

Të dy Kryeministrat shprehën kënaqësinë e tyre për integrimin e përkryer e të qetë të qytetarëve shqiptarë që jetojnë në vendin fqinj, ndërsa gjatë diskutimit theksi u vu në forcimin e marrëdhënieve dypalëshe ekonomike dhe tregtare.

Në fund, ata ranë dakord të punojnë së bashku në mënyrë që të dy vendet të zgjidhin shpejt çështjet e pazgjidhura në të kaluarën, në një kontekst dypalësh, dhe të lëshojnë potencialin e madh që mund të krijojë marrëdhënia strategjike midis dy vendeve.

N.D./abcnews.al