Nga aktor në filmat e “Harry Potter” deri te ndeshjet e MMA-së

schedule21:09 - 24 Dhjetor, 2021

schedule 21:09 - 24 Dhjetor, 2021

Saga e filmit të Harry Potter mbush 20 vjeç. Kasti i aktorëve që luajtën në këto filma janë bërë sërish bashkë për të festuar përvjetorin dhe për të treguar se si kanë qenë ato vite xhirimesh. Përvojat e tyre janë kapur në ‘Harry Potter: Return to Hogwarts’, një dokumentar që HBO Max do të shfaqet premierë më 1 janar 2022.

Të gjithë ata aktorë të rinj që pothuajse kanë debutuar në filmin e ‘Harry Potter dhe Guri Filozofik’ kanë ndryshuar jetën e tyre. Shumë e vazhdojnë karrierën e tyre në kinema, por ka nga ata që në këto vite zgjodhën të provonin sportin e arteve marciale mikse.

Josh Herdman luajti rolin e Gregory Goyle, një nga anëtarët e bandës Draco Malfoy që ia bëri jetën të mjerueshme Harry Potter. Ai bëri debutimin e tij në MMA në prill 2016. Ai mundi polakin Janusz Walachowski në Romford’s City Pavillion. Më parë, në vitin 2010, ai kishte provuar jiu jitsu. “Stërvitja ime u bazua në jiu-jitsu tradicionale japoneze për pesë vjet, unë jam një rrip i zi”, shpjegon aktori i cili kështu ndoqi gjurmët e babait të tij, i cili ishte boksier dhe regbist.

Pas asaj fitoreje të parë, ai luajti në një tjetër ndeshje në shkurt 2018 që gjithashtu përfundoi me fitore. “Është një sport i fortë, emocionues dhe i paparashikueshëm. Më duket shumë më interesant se boksi, megjithëse e vlerësoj bukurinë artistike që mund të jetë atje. Bazuar në stërvitjen time, vendi im ishte në MMA,” tha Herdman në një intervistë disa vite më parë.

Prej disa vitesh ai i është përkushtuar vetëm MMA-së nga pikëpamja e stërvitjes për të përmirësuar gjendjen e tij fizike duke mbajtur gjallë karrierën e tij të aktrimit. / h.ll/abcnews.al