Nevada lejoi votimin me postë, Trump zotohet të padisë shtetin

schedule08:14 - 4 Gusht, 2020

schedule 08:14 - 4 Gusht, 2020

Pasi shteti i Nevadës miratoi projektligjin për të lejuar votimin me postë, presidenti amerikan Donald Trump  është zotuar se do të ndërmarrë veprime juridike.

Trump përmes një postimi në Twitter shkruan se zyra e Postës nuk mund të merret kurrë me Trafikun e Votave me Postë pa përgatitje.

Në një grusht shteti të paligjshëm të natës vonë, guvernatori i klubit të Nevadës e bëri të pamundur që republikanët të fitojnë shtetin. Zyra e Postës nuk mund të merret kurrë me Trafikun e Votave me Postë pa përgatitje. Duke përdorur COVID për të vjedhur shtetin. Shihemi në Gjykatë!”, tha Trump në Tëitter.

Ligjvënësit e shtetit në Nevada miratuan të dielën një projektligj që do të lejojë votat me postë, një proces votimi që kundërshtohet ashpër nga presidenti amerikan.

Nevada, së bashku me shtetet e Kalifornisë, Vermontit dhe pesë të tjera, planifikojnë të dërgojnë me postë të gjithë votuesit aktivë përpara zgjedhjeve të nëntorit pasi guvernatori Steve Sisolak pritet të nënshkruajë projektligjin në ligj.

Trump prej kohësh pretendon se votimi me postë do të çojnë në mashtrim dhe kompromentojë integritetin dhe transparencën e zgjedhjeve./abcnews.al