“Nëse del na hidhen në fyt”, përgjimi që shtyu Prokurorinë për transferimin e CR7

schedule17:52 - 3 Dhjetor, 2021

schedule 17:52 - 3 Dhjetor, 2021

“Nëse ajo kartë shfaqet, ne kemi gjithçka në buxhet na fryn në fyt”, raporton La Gazzeta dello Sport.

Hetimi për marrëdhëniet mes Juventusit dhe Cristiano Ronaldos drejtohet nga kjo fjali, e raportuar nga Ansa, e kapur nga përgjimet e Guardia di Finanza në një bisedë më 23 shtator mes Federico Cherubini, dëgjuar ditët e fundit si i informuar personi i fakteve nga prokurori i Torinos por i pa hetuar dhe Cesare Gabasio, përfaqësuesi ligjor i Juventusit, emri i të cilit prej orëve të fundit është i shtati i regjistruar në regjistrin e të dyshuarve pas atyre të Agnelli, Paratici, Nedved, Cerrato, Re dhe Bertola.

Kërkimet e djeshme nga policia financiare e ngarkuar me rikuperimin e dokumentacionit “kontabël dhe jokontabël” që i referohet “letrës së famshme që teorikisht nuk duhet të ekzistojë” e përgjuar në një bisedë mes Gabasio dhe Cherubini për Cristiano Ronaldon janë të lidhura me këtë prirje.

Fillimisht u supozua se lidhej me pagesat e prapambetura të portugezit për pagesat mujore që në kohën e Covid-it, lojtarët e Juventusit kishin vendosur t’i shtynin në të ardhmen, por hipoteza e një pagese largimi po del për të favorizuar kalimin e CR7 te United. Në dekretin e ri të kërkimit thuhet: “Vlerat ekonomike të shitjes së futbollistit Cristiano Ronaldo raportohen ndryshe nga e vërteta nën titullin “Transferta përfundimtare”.