Negociatat | Reagon Departamenti Amerikan i Shtetit : Jemi të zhgënjyer nga Këshilli Europian

schedule23:19 - 18 Tetor, 2019

schedule 23:19 - 18 Tetor, 2019

Departamenti Amerikan i Shtetit përmes zëdhënëses Morgan Ortagus ka shprehur zhgënjimin në lidhje me refuzimin e hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut nga Këshilli i Europës. DASH ka deklaruar se të dy vendet bënë përpjekje shumë të forta dhe se një vendim pozitiv do të rikonfirmonte besueshmërinë e rrugës drejt BE dhe pengimin e aktorëve të jashtëm dashakeq të cilët kërkojnë të minojnë vlerat perëndimore euro-atlantike.

“Shtetet e Bashkuara mbështesin angazhimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë për integrimin transatlantik dhe aspiratat për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian. Jemi të zhgënjyer që Këshilli Evropian nuk i njohu përpjekjet shumë të forta të reformës së secilit vend duke rënë dakord për të hapur negociatat e pranimit në këtë kohë. Një vendim pozitiv do të rikonfirmonte besueshmërinë e rrugës së tyre në BE dhe do të shtyhej fort kundër aktorëve të jashtëm keqdashës, të cilët kërkojnë të minojnë vlerat perëndimore dhe komunitetin euro-atlantik. Ne e pranojmë që Këshilli Evropian nuk i tha “jo” as Shqipërisë, as Maqedonisë Veriore, dhe as BE-ja nuk vendosi kushte të reja për hapjen e negociatave të pranimit. Shpresojmë që Këshilli Evropian të arrijë një konsensus mbi një vendim pozitiv për të dy vendet përpara Samitit BE-Ballkan Perëndimor në majin e ardhshëm.

Shtetet e Bashkuara do të mbeten një partner strategjik i Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë pasi ata vazhdojnë punën e tyre për të forcuar sundimin e ligjit, përpjekjet e mëtejshme kundër korrupsionit, zhvillimin e ekonomive të tyre dhe luftimin e krimit të organizuar. Ne i inkurajojmë të dy vendet të qëndrojnë të palëkundura në ndërtimin e një shoqërie transparente, të bazuar në rregulla, demokratike, të përgjegjshme për nevojat e qytetarëve. Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të punojnë me partnerët evropianë për të përparuar qëllimet e përbashkëta të stabilitetit dhe sigurisë në Ballkanin Perëndimor“, shkruan në reagim DASH./abcnews.al