Në shtator takim mes lidereve të dy Koreve

schedule14:05 - 13 Gusht, 2018

schedule 14:05 - 13 Gusht, 2018

Një samit i tretë mes presidentit koreanojugor Mun Jae-in, dhe liderit koreanoverior Kim Jong Un do të ndodhë në Penian në shtator. Lajmi është publikuar nga mediat koreano jugore.

Takimi mes dy liderëve është pjesë e përpjekjeve për të zgjidhur tensionet me Uashingtonin, për sa i përket programit bërthamor të Penianit. Takimi i fundit u zhvillua në një klimë tensioni dhe shqetësimi në rritje rreth synimeve reale të Penianit për të hequr dorë nga arsenali i tij bërthamor, ashtu si u premtua në takimin historik me presidentin amerikan Tramp. Kreu i fundit i shtetit koreanojugor që ka shkelur në kryeqytetin e Koresë së Veriut ishte presidenti i atëhershëm Roh Mu-hiun në vitin 2007./abcnews.al