Në kanion pa jelekë e mjetet e duhura të sigurisë, shpëtohen 2 turistët francezë

schedule20:00 - 15 Mars, 2022

schedule 20:00 - 15 Mars, 2022

Sot guidat e Albania Rafting Group shpëtuan 2 turistë francezë të cilët ishin futur ne kanion pa jelek shpetimi, pa kostumin neopren, pa xhupin termik pa skafandër dhe me një kayak i cili është për ujra te qeta.

Me kryesorja keta turiste ishin pa shoqerine e nje  guide profesionale te rafting me eksperience qe njeh tipologjinë e lumit Osum.

Guida e Albania Rafting Group i gjeti dy turistët ne nje gjendje te veshtire shëndetsore dhe psikologjike pasi kishin rreth 7 ore qe kishin humbur kayak-un dhe ishin ne gjendje te veshtire prej temperaturave te ulta dhe lageshtires.

Ky rast mund të shërbejë si mesazh edhe për të gjithë njerezit qe deshirojne te lundrojne ne lumenj te pajisen me veshjet dhe pajisjet e posatshme per rafting dhe te shoqerohen nga guidat profesionale të Albanian Rafting Federation. /abcnews.al/