Në 20 Janar betohet, por a ndihet i sigurt pas trazirave? Joe Biden i qartë

schedule23:50 - 15 Janar, 2021

schedule 23:50 - 15 Janar, 2021

Presidenti i zgjedhur Joe Biden u shpreh se ndihet i sigurt për ceremoninë e betimit në Uashington në datë 20 Janar, pavarësisht trazirave në Kapitol në datë 6.

Pasi paraqiti planin e tij për vaksinimet kundër Covid-19, një gazetar e pyeti nëse ndihej i sigurt, pavarësisht raporteve të shërbimeve të inteligjencës? “Po”, u përgjigj shkurtimisht Biden.

Ndërkohë kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi nuk pranoi të komentonte kur mund të fillonte gjyqi i Presidentit në largim Donald Trump, i cili akuzohet për nxitje të mbështetësve të tij për të sulmuar Kapitolin.

100,000 mjekë dhe infermierë në procesin e vaksinimit

Presidenti i zgjedhur demokrat Joe Biden ka njoftuar planet për të ngritur mijëra qendra vaksinimi për të përshpejtuar procesin në Shtetet e Bashkuara.

Plani i Joe Biden përfshin mobilizimin e 100,000 mjekëve dhe infermierëve për vaksinimet.

Më parë, stafi i tij tha që ata kishin ndërmend të kërkonin nga Kongresi të lehtësonte disa rregullore në lidhje me licencimin e profesionistëve të shëndetit që janë në pension./ db/Abcnews.al