Ndërron jetë legjenda e Real Madrid, klubi me deklaratë emocionuese për Paco Gento

schedule10:54 - 18 Janar, 2022

schedule 10:54 - 18 Janar, 2022

Ditë shumë e trishtuar për  Real Madrid, teksa mëngjesin e sotëm ka marrë vesh lajmin e trishtë. Ndërron jetë në moshën 88-vjeçare Don Francisco Gento , i njohur në botën e futbollit si Paco Gento, Ku pas një jete të lidhur me futbollin dhe Real Madridin midis viteve 1953 dhe 1970, ai fitoi tituj të shumtë , ndërsa arriti të bëhet lojtari i vetëm në histori që ka fituar gjashtë  Kupa Evropiane .

Real Madridi , përmes një deklarate zyrtare, ka dashur të raportojë lajmin dhe të jetë në krah të të afërmve në këto momente delikate.

Deklarata e Real Madridit:

Real Madrid CF, presidenti i tij dhe Bordi i Drejtorëve shprehin keqardhje të thellë për vdekjen e Francisco Gento, president nderi i Real Madridit dhe një nga legjendat më të mëdha të klubit tonë dhe të futbollit botëror.

Real Madrid dëshiron të shpreh ngushëllimet dhe dashurinë për gruan e tij Mari Luz, djemtë e tij Francisco dhe Julio, mbesat e tij Aitana dhe Candela dhe të gjithë të afërmit, kolegët dhe të dashurit e tij.

Paco Gento është lojtari i vetëm në historinë e futbollit që ka fituar 6 Kupa Evropiane. Ai mbrojti fanellën e klubit tonë në vitet 1953-1971 dhe gjatë 18 sezoneve në Real Madrid fitoi, përveç 6 Kupave të Europës, 12 Ligave, 2 Kupave të Spanjës, 1 Kupës Ndërkontinentale, 1 Botërorit të Vogël dhe 2 Kupave. Latinët. Në Real Madrid ai luajti 600 ndeshje dhe shënoi 182 gola. Ai ishte ndërkombëtar me ekipin spanjoll në 43 raste.

Figura e Paco Gentos përfaqëson besnikërisht të gjitha vlerat e Real Madridit dhe ka qenë dhe do të vazhdojë të jetë një pikë referimi për Real Madridin dhe botën e sportit. Tifozët e Madridit dhe të gjithë tifozët e futbollit do ta kujtojnë gjithmonë atë si një nga legjendat e tyre të mëdha.

Francisco Gento ka vdekur në moshën 88-vjeçare. Real Madridi gjithashtu shpreh ngushëllimet e tij për të gjithë anëtarët dhe tifozët e Real Madridit”, thuhet në deklaratën e skuadrës madrilene. /f.a/abcnews.al