Ndërprerja e mandatit, avokati i Kajmakut: I paligjshëm, Prokuroria të priste letërporositë nga Greqia

18:06 | 01/11/201918:060

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, me unanimitet vendosi ndërprerjen e mandatit të Agim Kajmakut, pasi prokuroria konfirmoi akuzat e Partisë Demokratike, se Kajmaku kishte fshehur një procedim në Greqi, në vitin 2003 me emrin Jorgo Toto.

I ftuar në studion e ABC News, Avokati i ish kryebashkiakut të Vorës, Isuf Shehu thotë se ndërprerja e mandatit të Agim Kajmakut është e paligjshme.

Sipas tij çështja për të cilën akuzohet nuk përfshihet në listën e dekriminalizimit, ndërsa porkuroia thekosn ai duhet të priste përgjigje të letërporosive nga Greqia.

“Ishte i paligjshëm, çështja për të cilën akuzohet nuk përfshihet në listën e dekriminalizimit. Nuk jemi para një vepre penale dhe prokuroria duhet të kishte pritur letërporosinë nga autoritete greke. prokuroria pasi ka marrë këkrkesën nga KQZ duhet të priste

KQZ ka detyrim ligjor që të presë letërporositë. Nuk e di pse prokuroria e nguti dhe procedoi këtë lloj procedure, se kjo është ajo çfarë procedura dikton”.

Ai njoftoi se do të ankimojë vendimin, në mënyrë që të zbardhet e vërteta. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono