Ndarja nga jeta e legjendës së boksit, Meta: Ahmet Golemi do të mbetet “universitet” për sportistët

schedule10:44 - 15 Maj, 2021

schedule 10:44 - 15 Maj, 2021

Presidenti Ilir Meta ka shprehu ngushëllimet e tij për ndarjen nga jeta të boksierit shqiptar, Ahmet Golemi.

Në një shënim në rrjetet social, kreu i shtetit thekson se Golemi do të mbetet një “universitet” për brezat e  sportistëve të rinj shqiptarë, intelektual i rrallë dhe qytetar aktiv, roli i të cilit në çdo pozitë që luajti dhe mbajti, vështirë të zëvendësohet.

Mesazhi i plotë:

I hidhur dhe i rëndë lajmi për ndarjen nga jeta të intelektualit të ringut, “Kasus Klejit shqiptar”, Ahmet Golemi.

Pioner i boksit tonë profesionist, pesë herë kampion dhe katër herë nënkampion, ai sfidoi në “duel” edhe vetë regjimin në emër të mbrojtjes së pasionit të tij, për t’u ringritur sërish më i fortë si shkrimtar i talentuar, gazetar dhe komentator i papërsëritshëm dhe shumë i dashur sportiv.

Mjeshtri i Madh Ahmet Golemi do të mbetet një “universitet” për brezat e  sportistëve të rinj shqiptarë, intelektual i rrallë dhe qytetar aktiv, roli i të cilit në çdo pozitë që luajti dhe mbajti, vështirë të zëvendësohet.

Duke ndarë dhembjen e madhe dhe ngushëllimet më të ndjera me familjen e Tij, miqtë e kolegët, gjendem sot pranë tyre në këto momente të vështira.

Pusho në paqe Mjeshtër! Përherë i paharruar kujtimi yt!

g.v/abcnews.al