Ndahet nga jeta në moshën 96-vjeçare ish-lideri kinez Jiang Zemin

schedule09:50 - 30 Nëntor, 2022

schedule 09:50 - 30 Nëntor, 2022

Ish-udhëheqësi i Kinës Jiang Zemin, i cili erdhi në pushtet pas protestave në sheshin Tiananmen, ka ndërruar jetë në moshën 96-vjeçare, thonë mediat shtetërore.

Agjencia e lajmeve Xinhua tha se Zemin ka ndërruar jetë pak pas mesditës të së mërkurës. Një nga figurat kryesore të historisë kineze në dekadat e fundit, ai drejtoi vendin në një kohë ku Kina u hap në një shkallë të gjerë dhe pa rritje me shpejtësi të lartë.

Ish-kryetari i Partisë Komuniste në pushtet dhe presidenti i shtetit vdiq nga leuçemia që i shkaktoi mosfunksionim të shumëfishtë të organeve, në Shangai. Ai la pas gruan, dy djem dhe dy nipër e mbesa.

Pasi u shmang nga Perëndimi pas masakrës së Sheshit Tiananmen të vitit 1989, Kina, me Jiang si udhëheqësin e saj kryesor, u riintegrua me sukses në komunitetin ndërkombëtar duke rifituar sovranitetin mbi Hong Kongun, duke fituar ofertën për të pritur Lojërat Olimpike të 2008-ës në Pekin dhe, ndoshta më e rëndësishmja duke u anëtarësuar në Organizatën Botërore të Tregtisë. /abcnews.al/