Ndahet nga jeta ish-ministri i Bujqësisë

schedule08:36 - 18 Gusht, 2022

schedule 08:36 - 18 Gusht, 2022

Është ndarë nga jeta në moshën 82-vjeçare  ish-ministri i Bujqësisë, Haxhi Aliko.

Lajmi është bërë i ditur nga miq dhe të afërm të politikanit, të cilët kanë ndarë lajmin e hidhur në Facebook.

Haxhi Aliko ka qenë një personalitet i shquar i Shkencave Veterinare, me kontribute shumëvjeçare si drejtues katedre i Fakultetit të Mjekësisë Veterinare dhe Rektor i Universitetit Bujqësor të Tiranës.

Angazhimi i tij më pas në politikë si deputet dhe Ministër i Bujqësisë, i dha një dimension të ri dhe me peshë, profilit të personalitetit  të tij të  shquar.

Aliko  u emërua  ministër i Bujqësisë, në qeverinë e Bashkim Finos në vitin 1997.

/abcnews.al/