Ndahet nga jeta aktori i njohur i filmit “Mad Max”

schedule09:12 - 22 Gusht, 2022

schedule 09:12 - 22 Gusht, 2022

Aktori australian Vincent Gill ka ndërruar jetë në moshën 83-vjeçare. Ai ishte më i njohur për rolin e tij si Crawford Montizano ose Nightrider në filmin e vitit 1979 Mad Max.

Miku i tij dhe bashkë-ylli i Mad Max, Paul Johnstone (Cundalini) ndau lajmin e trishtuar.

“Fatkeqësisht, është e vërtetë… Vince Gill na ka lënë. Ai ka qenë shumë i dobët për disa kohë dhe me mëshirë nuk ka më nevojë të kufizohet nga forma e tij e vdekshme”, shkroi ai.

Vincent Gill ishte gjithashtu i njohur për rolin e tij si Dr Death në filmin ikonik të vitit 1974 Stone. Ai gjithashtu u shfaq në shumë shfaqje televizive australiane duke përfshirë Neighbours, A Country Practice dhe Prisoner.

Vdekja e tij vjen ndërsa prodhimi vazhdon në prequel-in e Furiosa Mad Max: Fury Road. Regjisori i Mad Max George Miller rikthehet për të drejtuar filmin, në të cilin luan Anya Taylor-Joy në rolin kryesor të Perandoreshës Furiosa. /abcnews.al