NATO zotohet të forcojë partneritetin me Japoninë

schedule10:24 - 31 Janar, 2023

schedule 10:24 - 31 Janar, 2023

NATO do të forcojë partneritetin me Japoninë në mes të luftës në Ukrainë, tha të martën Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stolstenberg gjatë një vizite në Japoni ku do të takohet me kryeministrin Fumio Kishida.

“Lufta në Ukrainë ka rëndësi për të gjithë ne dhe për këtë arsye ne jemi gjithashtu shumë mirënjohës për mbështetjen që po jep Japonia duke përdorur gjithashtu aeroplanët dhe aftësitë e ngarkesave”, tha Stoltenberg gjatë një fjalimi pas inspektimit të një baze të forcave ajrore japoneze në Iruma.

Udhëtimi i tij, i cili përfshinte një ndalesë në Korenë e Jugut, ka për qëllim forcimin e lidhjeve me aleatët perëndimorë në Azi përballë luftës në Ukrainë dhe rritjes së konkurrencës me Kinën. Duke folur në Seul të hënën, Stoltenberg i kërkoi Koresë së Jugut të rrisë mbështetjen e saj ushtarake për Ukrainë në duke përmendur vende të tjera që kanë ndryshuar politikën e tyre për të mos ofruar armë për vendet në konflikt.

Rusia e quan pushtimin, të nisur më 24 Shkurt të vitit të kaluar, si një “operacion special” për të shmangur kërcënimet ndaj sigurisë së saj./abcnews.al