Naftëtarët grevistë thirrje direkte Ramës: Gjej zgjidhje, mos bëni eksperiment me ne

09:15 | 20/02/202009:150

Greva e urisë së naftëtarëve të Ballshit ka hyrë në ditën e katërt. Gjendja e tyre mëngjesin e sotëm nuk është aspak e mirë. Gazetarja e Abc News Valbona Davidhi thotë se naftëtarët kanë refuzuar ujin dhe ndihmën mjekësore. Ata kanë dhimbje koke, kollë, dhe dobësi trupore.
Përmes mikrofonit të Abc News, një prej naftëtarëve grevistë u shpreh se qeveria duhet të gjejë zgjidhje sa më shpejt.

“Jemi shumë keq, shumë të ngarkuar nga stresi, lodhja… duam zgjidhje sa më parë, qeveria të mos bëjë eksperiment me ne. I kërkojmë Kryeministrit Edi Rama të gjejë zgjidhjen sa më parë. Jeta jonë është këtu në Ballsh, uzina mban me bukë gjysmën e qytetit. Ajo nuk duhet lënë të falimentojë. Duam pagat e prapambetura. Ne nuk dalim nga këtu pa marrë zgjidhje të problemit nga qeveria”, u shpreh naftëtari i grevës së urisë.

Aktualisht në grevë janë 10 naftëtarë, ndërsa të tjerët i mbështesin me protesta jashtë uzinës. Kërkesa e tyre permanente prej tetorit 2019 e deri më tani është të marrin pagat e prapambetura dhe të garantohet vijëmisia e punës në uzinën e rafinerisë së naftës e cila është ndërprerë për shkak se mungon nafta bruto.

/abcnews.al

Lexo edhe: Rëndohet gjendja e grevistëve të Ballshit

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono