Mutacioni brazilian, Britania ndalon udhëtimet me Amerikën Latine dhe Portugalinë

schedule18:14 - 14 Janar, 2021

schedule 18:14 - 14 Janar, 2021

Britania ka ndaluar të gjitha udhëtimet nga Amerika Latine dhe Portugalia për shkak të variantit të ri të koronavirusit që është shfaqur në Brazil. Lajmin e bëri të ditur ministri britanik i transportit Grant Shapps

“Unë e kam marrë këtë vendim si urgjencë për të ndaluar ardhjet nga Argjentina, Brazili, Bolivia, Kili, Kolumbia, Ekuadori, Guiana franceze, Guajana, Panama, Paraguai, Peruja, Peruja dhe Sri Lanka, Uruguai dhe Venezuela, duke filluar nesër, 15 janar në 4:00 të mëngjesit, pas provave të një lloji të ri të koronavirusit të ri të identifikuar në Brazil “, theksoi ai.

“Portugalia gjithashtu është shtuar në këtë listë për shkak të lidhjeve të shpeshta të udhëtimeve me Brazilin, shtoi ai.

Në këtë vendim përjashtohen punëtorët që transportojnë mallra thelbësore nga Gadishulli Iberik.

Ministri i Transportit sqaroi se masat e reja nuk do të zbatohen për shtetasit britanikë dhe irlandezë si dhe ata të vendeve të treta me leje qëndrimi, por pasagjerët që kthehen nga destinacionet e sipërpërmendura do të detyrohen të izolohen për 10 ditë.

Të dielën, Japonia njoftoi se varianti brazilian i koronavirusit të ri ishte zbuluar në katër udhëtarë nga shteti brazilian i Amazonas. Ky variant ka disa tipare të përbashkëta me variantet e identifikuara për herë të parë në Anglinë jugore dhe Afrikën e Jugut dhe konsiderohet të jetë më ngjitëse. g.v/abcnews.al