Mustafa: Do të bisedojmë me Vetëvendosjen pas përfundimit të numërimit të votave

schedule14:51 - 8 Tetor, 2019

schedule 14:51 - 8 Tetor, 2019

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, e cila u rendit e dyta në zgjedhjet e parakohshme të 6 tetorit ka deklaruar në një intervistë për për gazetën Expres, se kjo forcë është në pritje të përfundimit të numërimit të votave për t’u ulur në tryezën e bisedimive me Albin Kurtin për një koalicion të mundshëm qeveritar. Bashkëpunimi mes dy partive deri tani në opozitë, LDK dhe VV, ka nisur para dy vitesh kur koalicioni PANA krijoi qeverinë.

Para zgjedhjeve të tetorit, dy partitë u përpoqën për të formuar një koalicion parazgjedhor, por këmbëngulja e të dyja partive për të pasur kandidatin përkatës për kryeministër çoi në dështimin e një marrëveshjeje parazgjedhore.

Janë rreth 35 mijë votat e Diasporës dhe më shumë se 24 mijë votat me kusht që ende duhet të numërohen për të pasur një rezultat përfundimtar. /ABC News Albania 24/7