Mund të blihen falas: Ronaldo, Messi dhe lojtarë të tjerë yje

schedule20:37 - 27 Shtator, 2022

schedule 20:37 - 27 Shtator, 2022

Dritarja e transferimeve në Evropë është mbyllur, por klubet nuk ndalojnë së bërë planet për të forcuar skuadrat e tyre. Është koha t’i kushtojmë vëmendje lojtarëve më të mirë, kontratat aktuale të të cilëve skadon në fund të sezonit 2022/2023. Këta lojtarë do të mund të nënshkruhen pa pagesë dhe klubet e huaja do të mund të lidhin kontrata paraprake me ta në janar.

Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo donte të largohej nga Manchester United në verë, por nuk funksionoi. Vitin e ardhshëm, vetë ylli portugez do të jetë zot i fatit të tij, sepse kontrata i skadon dhe opsioni i zgjatjes mund të realizohet vetëm me pëlqimin e tij. Nëse Ronaldo përfundon si lojtar i lirë, ai do të ketë shumë opsione për të vazhduar karrierën e tij. Le të shohim se çfarë zgjedh sulmuesi, shkruan abcnews.al.

Lionel Messi

Situata e Lionel Messit është e njëjtë me situatën e Cristiano Ronaldos. Kontrata e argjentinasit me PSG skadon në ditën e fundit të qershorit 2023 dhe klubi nuk mund të ushtrojë opsionin e blerjes në mënyrë të njëanshme. Kështu që Messi do të zgjedhë. Ditët e fundit janë aktivizuar zërat për rikthimin e mundshëm të argjentinasit te Barcelona. Thashethemet thonë se rrethuesit e Leos tashmë po diskutojnë këtë opsion me Joan Laporta.

Karim Benzema

Karim Benzema pati një sezon të mrekullueshëm sezonin e kaluar dhe e nisi mirë sezonin e ri. Francezi konsiderohet kandidati numër një për të fituar Topin e Artë. Kontrata aktuale e Benzemas me Real Madrid skadon në fund të qershorit të vitit të ardhshëm. Thashethemet thonë se klubi madrilen në një të ardhme të parashikueshme do të zgjasë marrëveshjen me francezin, por për momentin ai është ende në listën e lojtarëve potencialë të lirë.

Luka Modric

Luka Modric nuk ka në plan të varë këpucët e tij për një të ardhme të parashikueshme. Në moshën 37-vjeçare, kroati është në formë të shkëlqyer dhe vazhdon të jetë një nga liderët e Real Madridit. Ashtu si në situatën me Karim Benzemën, pritet që “krekatë” të zgjasin kontratën e punës me Modric. Nëse jo, atëherë kroati që fitoi Topin e Artë në 2018 do të jetë një betejë e nxehtë në treg.

Toni Kroos

Një tjetër përfaqësues i Real Madridit në listën tonë. Në vitin e fundit të kontratës është edhe Toni Kroos. Gjermani ka thënë vazhdimisht se dëshiron ta mbyllë karrierën te Grandi i Madridit dhe sipas informacioneve të fundit nga mediat, kontrata me të do të vazhdohet. Megjithatë, deri në njoftimin zyrtar, Kroos do të mbetet lojtar i lirë i mundshëm për verën e ardhshme.

N’Golo Kante

N’Golo Kante vazhdon të tregojë një nivel të lartë loje, por nuk ka siguri se do të qëndrojë te Chelsea. Klubi londinez ka marrë së fundmi një pronar dhe një menaxher të ri. Është e mundur që “pensionistët” të fillojnë ndryshime të mëdha në përbërje, me synim përtëritje. Kante do të mbushë 32 vjeç në pranverë, kështu që ai mund të bëhet një “viktimë”. Megjithatë, mesfushori këmbëngulës padyshim që nuk do të ketë probleme për të gjetur një punë të re.

Sergio Busquets

Sergio Busquets e kalon gjithë karrierën e tij te Barcelona. Kontrata aktuale e mesfushorit skadon në fund të sezonit 2022/2023. Çfarë do të ndodhë më pas është ende e paqartë. Fjalët e Busquets tregojnë se për momentin ai është i fokusuar vetëm te futbolli. Ka mundësi që katalanasit të vendosin të ndahen me mesfushorin, i cili në verë do të mbushë 35 vjeç. Megjithatë, Xavi filloi të ndërtojë një ekip për të ardhmen në Camp Nou.

Marcus Rashford

Në listën e lojtarëve, e ardhmja e të cilëve është e pasigurt është edhe Marcus Rashford. Megjithatë, duke gjykuar nga raportimet e mediave, Manchester United ka të drejtë të aktivizojë në mënyrë të njëanshme opsionin e zgjatjes së kontratës me sulmuesin. Një vendim do të merret në muajt në vijim. Nëse Djajtë e Kuq zgjedhin t’i thonë lamtumirë Rashfordit, ai do ta gjejë veten lehtësisht një klub të ri, nuk ka dyshim për këtë.

Rroberto Firmino

Treshja Mohamed Salah – Sadio Mane – Roberto Firmino ka tmerruar prej kohësh rivalët Liverpool. Në verë, treshja u shpërtheu për shkak të largimit të Mane në Bayern. I radhës që do të largohet nga Merseysiders mund të jetë Firmino, kontrata aktuale e të cilit është deri në fund të këtij sezoni. Ndoshta gjithçka do të varet nga mënyra se si do të performojë braziliani në konkurrencë me Darwin Nunez.

Ilkay Gundogan

Ilkay Gundogan shpesh nënvlerësohet, por kapiteni aktual i Manchester Cityt është pa dyshim një nga top futbollistët. Mesfushori i zgjuar gjerman ende nuk e ka rinovuar kontratën me Qytetarët dhe kontrata e tij aktuale skadon në verë. Kështu, Gundogan mund të bëhet një lojtar i lirë. Gjithçka varet nga vendimi i lojtarit. Manchester City zakonisht nuk i mban lojtarët nëse dëshiron të marrë një sfidë të re.

Zlatan Ibrahimovic

Ku pa Zlatan Ibrahimovic. 40-vjeçari suedez nuk ka luajtur ende këtë sezon për shkak të një dëmtimi në gju rikthimi i tij në fushë pritet në janar. Kontrata aktuale e suedezit me AC Milan skadon në qershor. Do të jetë interesante të shihet nëse Ibrahimovic do të vazhdojë karrierën e tij apo do të vendosë të varë çizmet e tij. /G.D abcnews.al/