Mpirja e gjymtyrëve: Cilat sëmundje paralajmëron

schedule21:20 - 19 Gusht, 2021

schedule 21:20 - 19 Gusht, 2021

Mpirja e gjymtyrëve është një simptomë e një numri kushtesh. Shumica e burrave dhe grave e përshkruajnë mpirjen e duarve të tyre sikur të ishin shpuar nga kunjat, duke i bërë ata të ndiejnë dhimbje të mprehta.

Sipas ekspertëve, mpirja e përkohshme e duarve mund të jetë për shkak të çdo aktiviteti të shkaktuar nga presioni i zgjatur në një nerv, të tilla si aktivitetet e shkëlqyera motorike (përsëritja), lëvizjet e përsëritura ose sjellja e gabuar e gjumit.

Fajtorët

Disa nerva

Një sëmundje e diskut ose problemi i shpinës mund të bëjë presion mbi një nerv që fillon në shpinë, kalon nëpër këmbën tuaj dhe arrin gishtërinjtë tuaj.

Sindroma e tunelit të kyçit të dorës

Sindroma e tunelit karpal shkaktohet gjithashtu nga një nerv i bllokuar në kyçin e dorës dhe mund të çojë në “kunja dhe gjilpëra”, mpirje dhe dhimbje në dorë dhe humbje të aftësisë për të kapur fort, thonë ekspertët.

Diabeti

Diabeti mund të shkaktojë dhimbje ose mpirje në krahë dhe këmbë (neuropati periferike).

Alkooli

Konsumimi i tepërt i alkoolit mund të dëmtojë nervat.

Mungesa e vitaminës

Mungesa e vitaminës B12 është e zakonshme tek të moshuarit, vegjetarianët dhe njerëzit me anemi malinje. Mungesa e vitaminës B12 shkakton anemi dhe dëmtime nervore.

Sklerozë të shumëfishtë

Skleroza është një sëmundje autoimune që të çon në mpirjen e qelizave nervore në tru dhe palcës kurrizore./abcnews.al