Monedha e rrallë australiane shitet për rreth 60 mijë dollarë në ankand

schedule18:26 - 4 Tetor, 2022

schedule 18:26 - 4 Tetor, 2022

Një monedhë e rrallë australiane e vitit 1930, është shitur rreth 60,000 dollarë në ankand.

Peni i vitit 1930 u shit në një ankand kombëtar në internet mbrëmë për 59,415 dollarë tek një ofertues nga Australia perëndimore, i cili synon t’ua kalojë monedhën nipërve të tij.

Ankandistët besojnë se është një çmim rekord i shitjes për një monedhë australiane në qarkullim.

Shefja e artit të bukur dhe luksit në Lloyds Auctioneers and Valuers, Amanda Benson tha për ABC Radio Adelaide se monedha ka prerjen më të vogël të të gjitha monedhave australiane që ekzistojnë.

Benson tha se vetëm kur monedhat e rralla u hoqën nga përdorimi në vitin 1966 dhe entuziastët filluan të bashkonin koleksionet e tyre të monedhave, të gjithë e kuptuan se monedha e vitit 1930 mungonte.

“Vetëm atëherë njerëzit e kuptuan se sa të rrallë ishin,” tha ajo. 

Dy monedha të tjera të fundit australiane janë rritur në vlerë që nga vdekja e Mbretëreshës Elizabeth II.

Zonja Benson tha se ka pasur interes në rritje për investime alternative për momentin.

“Ironikisht, është gjatë kohërave kur tregu i aksioneve priret të jetë pak më i trazuar që njerëzit kërkojnë investime alternative si monedha, piktura, relikeve,” tha ajo. 

“Për momentin, për shkak se tregu i aksioneve është mjaft i vështirë për t’u parashikuar, njerëzit po kërkojnë investime të tjera si ky.” 

/Abcnews.al/