Mjeku fiton Guinness-in, mbledh kockat e këmbëve në kohë rekord

schedule18:48 - 9 Nëntor, 2022

schedule 18:48 - 9 Nëntor, 2022

Një pjesëmarrës në Takimin Vjetor të Shoqatës Amerikane për Kirurgët 2022 në Teksas theu një rekord botëror Guinness duke mbledhur kockat e këmbës së njeriut në 78 sekonda.

Konkursi u sponsorizuar nga OrthAlign Inc. me bazë në Kaliforni, i cili paraqiti 113 konkurrentë që përpiqeshin të montonin 30 kockat e këmbës së njeriut në kohën më të shpejtë.

Dr. Alisina Shahi, nga Kujdesi Shëndetësor i Universitetit Cooper në Camden, NJ, fitoi konkursin dhe theu një Rekord Botëror Guinness duke përfunduar arritjen në vetëm 78 sekonda.

“Kjo ishte shumë argëtuese dhe ishte një situatë e favorshme. Ne duhet të tregojmë aftësitë tona dhe të mbledhim para për një kauzë të mirë. Shpresoj që rekordi im të qëndrojë,” tha Shahi në një njoftim për shtyp.

Konkursi mblodhi 5,000 dollarë për Operation Walk, një organizatë mjekësore që ofron operacione zëvendësuese të përbashkëta pa kosto për ata që kanë nevojë./abcnews.al