Ministri ukrainas: Avionët luftarakë perëndimor janë rrugës

schedule22:48 - 5 Shkurt, 2023

schedule 22:48 - 5 Shkurt, 2023

Aleatët e Ukrainës do të bien dakord të ofrojnë avionë luftarakë për të luftuar forcat ruse, tha ministri i mbrojtjes, pavarësisht komenteve të fundit nga liderët perëndimorë se avionë luftarakë nuk do të vijnë. Ministri i Mbrojtjes Oleksii Reznikov tha gjithashtu në një konferencë për shtyp të dielën se Rusia do të nisë një ofensivë të madhe në javët e ardhshme, por Ukraina ka ushtarë dhe burime për të zmbrapsur një sulm të tillë. Ushtria e Ukrainës do të ndalojë operacionin pavarësisht se tanket dhe sistemet e tjera të armëve nga Perëndimi nuk arrijnë në kohë.

“Do të ketë edhe avionë. Pyetja është se çfarë lloji saktësisht … Konsideroni se ky mision është përfunduar tashmë,” tha Reznikov.

Deri më tani Ukraina ka fituar mbështetje nga vendet baltike dhe Polonia në përpjekjen e saj për të marrë avionë luftarakë perëndimorë. Por disa liderë perëndimorë kanë shprehur shqetësimin se ofrimi i avionëve luftarakë mund të provokojë Kremlinin dhe t’i tërheqë vendet e tyre më thellë në konflikt, i cili ka kushtuar dhjetëra mijëra jetë dhe ka shkaktuar shkatërrime masive. Kievi thotë se avionë të tillë janë thelbësorë për të sfiduar epërsinë ajrore të Rusisë dhe për të siguruar sukses në një ofensivë ruse që Reznikov parashikoi se mund të fillonte rreth përvjetorit të një viti të luftës, 24 shkurt.

“Jo të gjitha armët perëndimore do të mbërrijnë deri atëherë, por ne kemi burimet dhe rezervat për të ndihmuar në stabilizimin dhe mbështetjen e ofensivës”, u tha Reznikov gazetarëve.