Ministri turk: Greqia përgjegjëse për tensionet në Mesdheun Lindor

schedule17:44 - 4 Maj, 2021

schedule 17:44 - 4 Maj, 2021

Ministri turk i Mbrojtjes Hulusi Akar  ka komentuar marrëdhëniet mes Qipros dhe Greqisë, duke folur me oficerët të cilët kishin qenë kohët e fundit në Libi si pjesë e shërbimit të tyre.

Akar duke folur për tensionet mes Turqisë dhe Greqisë ka akuzuar këtë  të fundit për “provokimin” në Detin Egje dhe Mesdheut Lindor, duke theksuar se Turqia nuk do të lejojë shkeljen e “të drejtave” të saj në rajon.

“Për fat të keq, nga pala greke, ka gjithmonë sfida, përshkallëzim të krizave, mosrespektim të ligjit ndërkombëtar dhe retorikë e kërcënimeve. Ne deklarojmë se nuk do të lejojmë që të drejtat tona të shkelen në asnjë mënyrë, pa marrë parasysh sa provokime dëshironi të bëni” , tha Ministri Turk i Mbrojtjes.

Ndër të tjera ai ka kërkuar nga BE dhe SHBA që të mos bëhen pjesë e mosmarrëveshjes Greko-Turke.

Ministri turk ka theksuar se ato janë në mbështetje të dialogut mes dy vendeve, por nuk do të lejojnë të bëhen diferenca mes tyre.

“Ne mbështesim dialogun, kjo është gjëja e rëndësishme. Por nëse ekziston një indiferencë ndaj dialogut, të drejtave dhe të drejtave tona dhe ka një sulm ndaj tyre, atëherë ne duam që të gjithë të dinë se ne jemi jashtëzakonisht të vendosur për t’i mbrojtur ato (…) Në vendet e treta ne u themi atyre se ne nuk duhet të problemet midis Turqisë dhe Greqisë, për t’u diskutuar si probleme me Evropën, BE-në dhe Amerikën “.

Ndërkohë në lidhje me çështjen e Qipros, Ministri turk i Mbrojtjes përsëriti qëndrimin e vendosur të Ankarasë dhe pseudo-shtetit, për një “shtet sovran dhe të pavarur turk” në Qipro. “Nuk ka zgjidhje tjetër, ” sqaroi ai .e.su./abcnews.al