Ministri spanjoll paralajmëron masa më të ashpra: Madridi në rrezik serioz nga COVID-19

schedule22:27 - 26 Shtator, 2020

schedule 22:27 - 26 Shtator, 2020

Qeveria spanjolle e ka konsideruar të rrezikshme situatën e COVID-19, teksa ka paralajmëruar autoritetet në Madrid që të shtojnë masat.

Të premten, autoritetet në Madrid vendosën të shtojnë kufizimet në zonat e konsideruara si më me rrezik për koronavirusin, por refuzuan bllokim total të qytetit.

Ndërkohë këtë të shtunë ministri i Shëndetësisë në Spanjë, Salvador Illa theksoi se nëse nuk do të veprohet me shpejtësi, banorët do të jenë më të rrezikuar.

“Ekziston një rrezik serioz për banorët. Shëndeti i qytetarëve duhet vendosur i pari, ndaj duhet të forcojmë masat dhe të vendosim në bllokim të pjesshëm të qytetit”, tha ai.

Madridi është kthyer përsëri epiqendra e shpërthimit të koronavirusit në Spanjë, siç ishte gjatë pikut të parë, në fillim të këtij viti.

Vendi regjistroi të premten 12,272 raste, duke e çuar në 716,481, numrin më të lartë të infeksionit në Evropën Perëndimore.

/abcnews.al/