Ministri i jashtëm grek mbërrin në Shkup, pritet me protesta

schedule19:38 - 22 Mars, 2018

schedule 19:38 - 22 Mars, 2018

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias mbërriti pasditen e së enjtes në aeroportin ndërkombëtar të Shkupit, që nuk mban më emrin “Aleksandri i Madh”. Vizita zyrtare ka në fokus çështjen e emrit kushtetues të Maqedonisë dhe sipas raportimeve të mediave vendase, Kotzias ka zhvilluar tashmë një darkë pune me homologun Nikolla Dimitrov. Të premten ai do të takohet me kryeministrin Zoran Zaev, kryetarin e Parlamentit Talat Xhaferi dhe figura të tjera të klasës politike. Bisedimet, ku do të prezantohen variantet përkatëse për zgjidhjen e kontestit dypalësh, do t’i paraprijnë takimit të përbashkët me ndërmjetësin e OKB-së Metju Nimiç. Ndërkohë, gjatë së enjtes një grup qytetarësh protestuan përpara selisë së Ministrisë së Jashtme në Shkup kundër vizitës së Kotzias dhe kundër bisedimeve për ndryshimin e emrit. Pasi ndaluan për një moment përpara hotelit ku qëndron shefi i diplomacisë greke, qytetarët deklaruan se të premten do të manifestojnë sërish.

/abcnews.al