Ministri i brendshëm i Kosovës: Gati të dërgojmë ndihma për të prekurit nga tërmeti

schedule17:58 - 30 Shtator, 2019

schedule 17:58 - 30 Shtator, 2019

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës Ekrem Mustafa vizitoi ditën e sotme familjet e prekura nga tërmeti i 21 shtatorit në Durrës.

Ai deklaroi se qeveria e Kosovës por edhe vetë populli është i gatshëm të alokojë fonde dhe të ofrojnë mbështetjen e tyre për familjet e dëmtuara.

Zv ministri i Brendshëm Juljan Hodaj, i pranishëm në Kavalishencë, ku po strehohen disa familje, tha se ka përfunduar procesi i parë i verifikimit të dëmeve të shkaktuara nga tërmeti.

Fill pas kësaj sqaroi Hodaj do të nisë puna për ndërtimin si dhe restaurimin e banesave që kërkojnë ndërhyrje më emergjente.

Në Durrës, shumë banesa dhe një pallat u klasifikuan si të pabanueshme./ABC News Albania 24/7