Miliarderi amerikan shpallet fajtor për vrasje

schedule07:35 - 18 Shtator, 2021

schedule 07:35 - 18 Shtator, 2021

Trashëgimtari i pasurive të paluajtshme amerikane Robert Durst, subjekt i dokumentarit të krimit HBO The Jinx, është dënuar për vrasjen e mikes së tij më të mirë Susan Berman.

Durst u shpall fajtor për vrasjen e Berman në vitin 2000, për ta ndaluar atë të fliste me policinë për zhdukjen e gruas së tij.

Atëherë në moshën 55 vjeç, ajo u gjet e qëlluar në kokë në shtëpinë e saj në Beverly Hills. Në pjesën e fundit të The Jinx, Durst dëgjohet duke murmuritur me vete: “Çfarë dreqin bëra? I vrau të gjithë, natyrisht”.

Disa orë para transmetimit të episodit të fundit, autoritetet arrestuan Durst në New Orleans për vrasjen e zonjës Berman, shkruan BBC, përcjell abcnews.al.

Prokurorët e quajtën Durst, 78 vjeç, “psikopat narcisist”. Tani duket se ai do të vdesë në burg. Susan Berman ishte  gazetare e krimit dhe kishte vepruar si zëdhënëse e Durst kur ai u bë i dyshuar për zhdukjen e gruas së tij.

Në një seancë të mëparshme, avokati i Durst, Dick DeGuerin, kundërshtoi që jurisë t’u tregoheshin edhe klipe nga të gjitha gjërat e mira, një film i vitit 2010 për martesën e tij me Ryan Gosling dhe Kirsten Dunst. Filmi u drejtua nga regjisori i The Jinx Andreë Jarecki dhe përshkruan jetën e manjatit, duke e treguar atë si një vrasës.

Gruaja e Durst, Kathleen McCormack, studente e mjekësisë, u zhduk në vitin 1982 dhe supozohet se ka vdekur. Menjëherë pas vendimit të së premtes, familja e saj lëshoi ​​një deklaratë duke u kërkuar prokurorëve në Qarkun Westchester të Nju Jorkut të ndiqnin penalisht Durst. g.v/abcnews.al