Mike Tyson injorohet, Mayweather zgjidhet më i miri në historinë e boksit

schedule18:26 - 3 Qershor, 2020

schedule 18:26 - 3 Qershor, 2020

Floyd Mayweather është shpallur si boksieri më i mirë i të gjitha kohërave, ndërsa ish-kampioni i botës, Mike Tyson, nuk figuron as në 10 më të mirët. Lista “Top-10”, e publikuar nga BoxRec, kryesohet nga Mayweather, i cili nuk ka pësuar asnjë humbje në karrierën e tij 21 vjeçare (50 ndeshje).

I dyti, është renditur Manny Pacquiao, ndërsa në podium është dhe argjentinasi Carlos Monzon. Muhammad Ali është vetëm i katërti në renditjen e boksierëve më të mirë në histori.

Mike “Iron” Tyson, i cili u tërhoq nga boksi në vitin 2005, mban rekordin si kampioni më i ri i botës, vetëm 20 vjeç. Rekordi i tij është fantastik: 50 fitore, 6 humbje dhe 2 ndeshje pa verdikt. E habitshme zgjedhja e BoxRec për të mos e konsideruar Tyson në këtë listë të 10 boksierëve më të mirë në histori…/acbnews.al