Mik i shqiptarëve, politikani grek: Do të vdes me një shishe verë në dorë

schedule18:26 - 17 Tetor, 2021

schedule 18:26 - 17 Tetor, 2021

Kushdo që është i varur nga alkooli duhet ta pranojë atë dhe për ta hequr qafe atë, duhet të thotë se e dëshiron atë. Unë jam një alkoolist, edhe pse disa njerëz më thonë se nuk je, pasi nuk pi tani” tha ish -kryetari i bashkisë së Selanikut, Giannis Boutaris.

Unë do të vdes me një shishe verë në dorë“. Kështu u shpreh ish -kryebashkiaku duke pranuar problemin serioz të alkoolizmit me të cilin përballet. “Një gjë që mund të më karakterizojë është marrëdhënia ime me verën. Edhe kur të vdes, do të vdes me një shishe verë në dorë” tha ai në mënyrë karakteristike.

Kam takuar gruan time në vitin 1954. Ne ishim në shkollën e mesme. Pas një kohe të gjatë, ne u martuam në vitin 1964 dhe patëm tre fëmijë. Në 1981 u divorcuam. Në fund të ’88, në fillim të ’89, isha deri në veshët e mi në alkool. Gruaja ime jetonte me një tjetër dhe unë i thashë se “nuk mund të jetoj pa ty”. Nëse ky njeri të magjeps, do të qëndrosh me të, nëse nuk të magjeps, të fillojmë përsëri jetën tonë”  tha ai duke iu referuar marrëdhënies që ai kishte me gruan e tij.

Nëse do t’i jepte ndonjë këshillë kujtdo që ka një varësi, ai theksoi se para së gjithash, “ai duhet ta pranojë atë dhe për të hequr qafe atë, duhet të thotë se e dëshiron atë. Unë jam një alkoolist, edhe pse shumë njerëz më thonë se “nuk je, pasi nuk pi”. Jo të gjithë alkoolistët thonë gjithmonë “Unë jam një alkoolist”. Mos pini sot, çfarë do të ndodhë nesër, nuk e di … “. Gjithashtu, Boutaris deklaroi se sot nuk është alkooli ai që krijon varësi, por telefoni.

Giannis Boutaris njihet edhe si mik i shqiptarëve. Një nga rastet më të veçanta që ndezi opinion e gjerë grek për shkak të pozicionimit dhe vendimeve të Boutaris ishin në vitin 2013 kur ai si kryetar i Bashkisë së Selanikut në bashkëpunim të ngushtë me faktorin shqiptar në Selanik dhe Konsullatën e Shqipërisë, përuruan “Sheshin e Durrësit”./ Abcnews.al