Meta: Lajm pozitiv, por jo i mjaftueshëm për të garantuar zgjedhje të lira

schedule21:20 - 5 Qershor, 2020

schedule 21:20 - 5 Qershor, 2020

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka reaguar pas miratimit të marrëveshjes për Reformën Zgjedhore. Meta përgëzon Këshillin Politik për konsensusin e sapoarritur për Reformën Zgjedhore.

Kreu i shtetit thekson se ky është një lajm pozitiv, por jo i mjaftueshëm për të garantuar zgjedhje të lira e të ndershme.

Ndër të tjera Meta ka theksuar se kultura e konsensusit duhet të vazhdojë edhe për kushtet e tjera për të përshpejtuar çeljen e negociatave.

LEXO EDHE: Arrihet marrëveshja për Reformën Zgjedhore, PS heq dorë nga depolitizimi

Reagimi i plotë:

Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta përgëzon Këshillin Politik për konsensusin e sapoarritur për Reformën Zgjedhore.

Ky është një lajm pozitiv, por jo i mjaftueshëm për të garantuar zgjedhje të lira e të ndershme.

Kultura e konsensusit duhet të vazhdojë edhe për kushtet e tjera për të përshpejtuar çeljen e negociatave.

Falenderime edhe partnerëve tanë europianë për durimin e tyre!

Falenderim të veçantë edhe për SHBA dhe Britaninë e Madhe që mbështesin të ardhmen europiane të Shqipërisë! /abcnews.al