Meta kthen ligjin për Rininë: Qeveria kërkon të përjashtojë zërat opozitarë

12:16 | 09/12/201912:160

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka kthyer pas në Kuvend ligjin për Rininë. Ai kritikon qeverinë se përmes këtij ligji, rrezikon që të përjashtojë nga veprimi publik zërat rinorë opozitarë dhe tu japë Këshillave Rinorë një varësi të rrezikshme partiake.

Në relacionin e tij, Presidenti Meta kritikon nenet që përcaktojnë se Këshilli Kombëtar për Rininë kryesohet nga ministri përgjegjës, i cili emëron dhe anëtarët.

Ky proces emërimi politik dhe ky nivel përfaqësimi që ngelet sërish në lirinë e veprimit të një funksionari politik, vendos realisht nën kontroll dhe mbikëqyrje rininë shqiptare dhe krijon rrezikun që çdo përfaqësues me peshë dhe zë objektivisht opozitar me vullnetin politik  të qeverisë, të ngelet jashtë këtyre organizmave apo zëri i tij të mos merret parasysh.

E njëjta kritikë është edhe për Këshillat Vendore të Rinisë, të cilat drejtohen nga kryetari i Bashkisë, dhe është pikërisht kryetari ai që emëron anëtarët e Këshillit Vendor.

Vetë strukturat drejtuese të këtyre këshillave janë parashikuar të jenë funksionarë politikë. Vendosja e të rinjve apo organizatave të tyre nën këtë udhëheqje nuk mundet të sjellë përkrahjen e duhur, por saktësisht efektin e kundërt, atë të vënies në dispozicion të organizatave rinore, rrjeteve rinore e të rinjve nën drejtimin ekskluziv politik.

Ligji për Rininë u miratua nga Kuvendi në 4 nëntor, dhe Presidenti ka firmosur rishqyrtimin në 25 nëntor./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono