Messi bie dakort me Argjentinën se do të fokusohet më shumë tek PSG

schedule12:21 - 19 Nëntor, 2021

schedule 12:21 - 19 Nëntor, 2021

Argjentina është kualifikuar zyrtarisht në Kupën e Botës 2022, me një barazim kundër Brazilit të kombinuar me humbjen 2-0 të Kilit ndaj Ekuadorit që mjaftoi për të rezervuar vendin e tyre në Katar dhe tani Lionel Messi ka rënë dakord me ekipin kombëtar që ai të fokusohet në Paris Saint-Germain në muajt e ardhshëm.

Pavarësisht se janë pajtuar me dëshirën e Messit për t’i dhënë përparësi kombëtares argjentinase gjatë procesit të nënshkrimit të kontratës së tij, anëtarët e stafit të PSG-së, veçanërisht drejtori sportiv Leonardo, janë frustruar nga kjo, me brazilianin që madje ka shkuar aq larg sa ka folur publikisht mbi irritimet e tij. Çështja erdhi në krye përpara pushimit aktual ndërkombëtar kur Messi vizitoi Madridin për terapi rigjeneruese, humbi dy ndeshje kundër RB Leipzig dhe Bordeaux, por ata ishin menjëherë të disponueshëm për të luajtur për Argjentinën në ndeshjet kualifikuese të lartpërmendura. Megjithatë, me kualifikimin e garantuar, Argjentina ka ende katër ndeshje për të luajtur në grupin e saj dhe tani po mendohet seriozisht se Messi nuk do të thirret për asnjërën prej tyre.

Messi beson se është e drejtë që ai t’i japë PSG-së më shumë kohë me një vend të sigurt në Kupën e Botës, veçanërisht me sulmuesin që ka luajtur më shumë minuta ndërkombëtarisht sesa brenda vendit deri më tani në 2021/22./h.ll/abcnews.al