Merr fund pandemia? Mblidhet sot Komiteti Teknik i Ekspertëve, vendimi që pritet për masat

schedule12:54 - 1 Prill, 2022

schedule 12:54 - 1 Prill, 2022

Komiteti Teknik i Ekspertëve do të mblidhet ditën e sotme në lidhje me situatën e epidemisë dhe masat anti-COVID në vend.

Duke qenë se numri i infektimeve ka rënë ndjeshëm muajt e fundit, pritet që Komiteti të lehtësojë edhe më tepër masat anti-COVID.

Masat që janë në fuqi:

  • Ata që janë të infektuar me virusin Sars Cov 2, pra që kanë rezultuar pozitivë me Covid do të qëndrojnë të izoluar për 5 ditë, nga 10 ditë që ka qenë përpara;
  • Vaksinimi është i këshillueshëm të fillojë që nga mosha 12 vjeç;
  • Për të gjithë qytetarët që hyjnë në Shqipëri duhet të paraqesin pasaportën e vaksinimit ose testit PCR negativ të kryer 72 orë para nisjes, dhe për ata që nuk kanë këto dokumente duhet të qëndrojnë të izoluar për 5 ditë. Përjashtim nga ky rregull vetëm fëmijët deri në 6 vjeç;
  • Në aeroporte do të lejohet të futen vetëm pasagjerët që udhëtojnë;
  • Hiqet ora policore. Këto masa rekomandojmë të fillojnë që në datën 3 mars”, deklaroi zv/ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli.

/abcnews.al