Merkel e shqetësuar për pandeminë: Kemi muaj të vështirë përpara

schedule23:12 - 25 Tetor, 2020

schedule 23:12 - 25 Tetor, 2020

Kancelaria gjermane Angela Merkel është shprehur e shqetësuar për situatën e pandemisë në vend.

Mesazhi i dërguar nga Angela Merkel është dramatik, në një kohë kur vala e dytë e pandemisë po ndizet në kontinentin e vjetër.

“Kemi muaj shumë të vështirë para nesh,” tha kancelarja gjermane.

“Disiplinë, disiplinë, disiplinë”, shtoi ajo dhe sugjeroi që asnjë ngjarje madhore të mos mbahej të paktën deri në shkurt.

Sipas revistës Der Spiegel dhe gazetës BILD, kancelarja, gjatë një telekonference me udhëheqësit e grupeve parlamentare të Partisë Demokristiane (CDU), u shfaq veçanërisht e shqetësuar për situatën në Gjermani.

“Ne nuk mund të vazhdojmë kështu, ” tha ajo, duke shtuar se numri i rasteve do të vazhdojë të rritet me shpejtësi.

Sipas BILD, Merkel e përshkroi koronavirusin si një “plagë” dhe “katastrofë” që dikush nuk mund ta imagjinonte.

Kancelarja shprehu zhgënjimin e saj me faktin që thirrjet e saj për të mos bërë udhëtime turistike gjatë kësaj periudhe nuk u morën parasysh.

“Kjo u ndodhi atyre që shkuan me pushime”, u tha ajo bashkëbiseduesve të saj, duke iu referuar njoftimit të kreut të K.O. i Unionit Social Kristian të Bavarisë (CSU), Thomas Kreutzer, rreth 4000 raste në fabrikën e makinave BMW. Shumica e punëtorëve të cilët rezultuan pozitivë për koronavirus kishin udhëtuar në Turqi dhe Kosovë.

Sidoqoftë, kancelarja shmangu përdorimin e termit “bllokim”, megjithëse theksoi se nuk beson më se virusi mund të kontrollohet “me mjete të thjeshta”. g.v/abcnews.al