“Mendje e bukur”, ekspozitë dedikuar artistes rebele: Lumja do të ekzistojë

schedule17:36 - 8 Mars, 2021

schedule 17:36 - 8 Mars, 2021

Me ekspozitën  “Mendje e  bukur” kujtohet artistja rebele Lumturie Blloshmi 3 muaj pas ndarjes nga jeta nga COVID-19.

Kritikja e artit Suzana Varvarica vlerëson artin e saj në shumë dimensione, por në veçanti sinqeritetin dhe lirinë krijuese të Blloshmit.

Ishte një artiste revolucionare, theu kornizat, në kuptimin jo se ajo nuk e provoi realizimin socialist, por nuk u përshtat kurrë. Mos përshtatshmëria e saj duket nga ato pak punë që ka lënë. Lumja do të ekzistojë” tha ajo./ Abcnews.al