Mediat Turke: Luftanija amerikane drejt ujërave të Sirisë

schedule11:37 - 10 Prill, 2018

schedule 11:37 - 10 Prill, 2018

Mediat turke kanë konfirmuar se luftanija amerikane Donald Kuk ka hyrë në ujërat territoriale siriane. Manovrat e luftëanijes amerikane, ende të pakonfirmuara zyrtarisht ndodhin një ditë pas premtimit të presidentit amerikan Tramp për marrjen e një vendimi të rëndësishëm në Siri.

Luftanija “Donald Cook” e marinës ushtarake amerikane është nisur nga porti qipriot i Larnakës për tu afruar në ujëtart territorial siriane. Lajmi është konfirmuar nga e përditshmja turke Hurriyet. I njëjti burim flet dhe për disa avionë rusë që kanë fluturuar shumë pranë luftanijes amerikane katër herë duke krye manovra shqetësuese ndërsa afrohej nëterritorin sirian.

Sipas të përditshmes turke luftanija amerikane është afruar rreth 100 kilometra në portin sirian Tartus, ku ndodhet një bazë e marinës ushtarake ruse. Për momentin nuk ka asnjë konfirmim zyrtar nga ana e forcave të armatosura amerikane pr këto manovra, që vijnë në një moment të tensionuar pas sulmit të dyshuar kimil nga ana e regjimir të presidentit Bashar al Assad në Douma. Një ditë më parë presidenti amerikan Donald Trump premtoi se do të merrte një vendim të rëndësishëm në 48 orët e ardhshme./abcnews.al