Media serbe: Spanja s’merr pjesë në samitin e Sofjes, shkak Kosova

schedule13:40 - 12 Maj, 2018

schedule 13:40 - 12 Maj, 2018

Mediat serbe raportojnë se kryeministri spanjoll Mariano Rajoi ka konfirmuar se nuk do të marrë pjesë në samitin e përbashkët të Bashkimit Europian dhe Ballkanit perëndimor në Sofje, për shkak të pranisë së Kosovës. Samiti do të mbahet në datat 17 dhe 18 maj.

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, konfirmoi se nuk do të jetë i pranishëm në samitin e Bashkimit Europian – Ballkanin Perëndimor në Sofje më 17 dhe 18 maj. Sipas raportimit të së përditshmes serbe “Vecenje novosti”, lajmi është konfirmuar nga buime zyrtare të Këshillit Europian. Kryeministri spanjoll do të marrë pjesë vetë në takimin jo formal të Këshillit Evropian në kryeqytetin e Bullgarisë një ditë para samitit, por nuk do të qëndrojë në takimin kryesor.

Arsyeja e këtij vendimi ëshët prania e Kosovës në këtë samit, Rajoi ka refuzuar mundësinë për tu ulur në të njëjtën tryezë me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi apo me ndonjë përfaqësues të shtetit të Kosovës.

Kreu i shtetit të Kosovës, një ditë më parë bisedoi me anë të telefonit me kryeministrin bullgar, Boiko Borissov, vendi I të cilit organizon dhe samitin e përbashkët të BE-së dhe shteteve të Ballkanit Perëndimor në Sofje.

Presidenti Thaci u shpreh pas bisedës se kushti kryesor për anëtarësim në BE, mbetet mbyllja e çështjeve të hapura ndërmjet të gjitha shteteve në rajon. Ai shtoi se për Kosovën dhe Serbinë, mbetet jetike arritja e marrëveshjes detyruese ligjore për normalizim marrëdhëniesh dhe pajtim. Thaçi siguroi kryeministrin Borissov, se Kosova është e gatshme që të mbyllë kapitullin e konflikteve me Serbinë dhe të hapë atë të paqes. /abcnews.al