“Më shpjego pikën 3”, Nazarko përplaset me Bozdon: Luli të mos i mbajë ndihmësat torollakë

schedule22:35 - 11 Dhjetor, 2019

schedule 22:35 - 11 Dhjetor, 2019

Pika 3 e planit të Lulzim Bashës për të dalë nga gjendja e emergjencës si pasojë e tërmetit tragjik shkaktoi debat në studion e “Byro Politike”.

Pezullimi i kontributeve të sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore për periudhën deri në rikuperimin e kërkesave”. Është kjo pika 3 që sipas analistit Shpëtim Nazarko është e pakuptimë dhe e përkthyer gabim nga italishtja.

Nazarko i kërkoi Eno Bozdos t’i sqaronte këtë pikë dhe kjo solli edhe përplasjen e tyre.

Më pas Nazarko propozoi se vendit i duhet një qeverisje kombëtare me Ramën dhe Bashën me në krye një komisar të huaj siç e quajti ai për të kaluar situatën e emergjencës.

Ndërsa Bozdo u shpreh se nuk kanë marrë një ftesë të tillë.

Replikat:

Nazarko: Është e përkthyer nga italishrja, ma shpjego cdo të thotë pika 3. Çfarë është pika 3?

Bozdo: Unë nuk kuptoj pyetjen.

Nazarko: Ndihmësat që ka nuk duhet ti mbajë torollakë…

Bozdo: Stop, mos fol për njerëzit

Nazarko: Ma përkthe

Bozdo: Patjetër, qetësohu dhe dëgjo. 5 kërkesat që kemi folur nuk janë kërkesa që tentojnë të zgjidhin situatën emergjente. Që këto kompani të mos falimentojnë duhet të merren në konsideratë këto 5 pika. Por unë nuk kam dëgjuar asnjë deri më sot nëse këto pika vlejnë apo jo.

Nazarko: Kanë bërë një përkthim nga gjuha italiane dhe e morëm vesh. Unë propozova një gjë që është shumë e madhe se kjo, që Shqipërisë i duhet një qeveri e emergjencës kombëtare. Jo Edi i kërkon ndihmë Bashës, dhe ai i thotë nuk bëjmë foto. Të dy palët duhet të uleshin në tavolinë dhe të gjenin një komisar të fuqishëm, t’ja kërkonin të huajve. Sepse në këtë rast nuk do dëgjonin këto budallaqe që i ka përkthyer Luli nga italishtja që nuk merr vesh. Mund të jetë rikuperimi i dëmeve thuaji. Unë thashë një qeveri të emrgjencës kombëtare, ndoshta Rama nuk ka nevojë. Por mua nuk më hyn në punë kjo, mua më hyn në puna kriza. E vetmja e mirë që mund ti bënin këta të dy vendit është që të ndërtonin këtë mekanizëm me një komisar të huaj fuqiplotë.

Pesë pikat e planit të PD

/abcnews.al