Me shampanjë në dorë dhe të qeshur, ministrat gjermanë “festë” në mes të Kievit: Kjo është jeta

schedule16:57 - 10 Gusht, 2022

schedule 16:57 - 10 Gusht, 2022

Fotoja e ministres së Brendshme gjermane Nancy Faeser dhe ministrit të Punës Hubertus Heil duke qeshur rastësisht duke mbajtur një gotë shampanje gjatë vizitës së tyre të fundit në Kiev ka shkaktuar komente dhe reagime negative.

Në foto, përveç dy ministrave, paraqiten edhe ambasadorja gjermane në Kiev, Anka Feldhausen dhe kryebashkiaku i kryeqytetit ukrainas, Vitali Klitschko, të gjithë me një gotë në dorë dhe mjaft në humor.

“Më falni për foton, definitivisht nuk ishte ajo e duhura. Humori i relaksuar u krijua sepse jeta në rrugë, në jetën e përditshme në Kiev, tani është kthyer në normalitet”, tha Faeser, duke vënë në dukje në të njëjtën kohë se kjo është e vështirë për t’u kuptuar kur ka fatkeqësi në vend dhe krime të tmerrshme lufte janë kryer dhe luftimet vazhdojnë në lindje.

“Por në kryeqytetin ukrainas pashë njerëz që bënin përsëri pazar, ulen në bare dhe kafene dhe shkonin në punë”, shtoi ministrja.

Fotoja, shpjegoi Faeser , është bërë në rezidencën e ambasadorit gjerman.

“Nuk do ta përsërisja sepse fotografia shpreh diçka të papërshtatshme për ata që vijnë nga jashtë. Në fund të fundit, megjithatë, ajo pasqyron jetën e përditshme në Kiev”, vuri në dukje ajo.

Në rrjetet sociale, komentet për foton ishin megjithatë veçanërisht të forta, duke u ndalur veçanërisht në “turizmin e luftës”. /abcnews.al